İskelet Protezler ( Yarım Damak Protezleri – Çelik Damak )

Yarım Damak Protezi

Yarım damak protezi
Yarım damak protezi

Yarım damak protezi alt veya üst çenede yaşanan kısmi diş kayıpları ile oluşan boşlukları doldurmak üzere yapılan, kroşe adı verilen metal kancalar ile sağlam dişlere tutturulan protezlerdir. Yarım damak protez yapılacak hastanın ağzında az veya çok doğal dişleri mevcuttur. Yani kişi, dişlerinin tamamını kaybetmemiştir. Yarım damak protezler tam damak protezlere göre ağız içerisinde doğal dişlere tutturulduğu için, daha stabil durur ve daha kullanışlıdır. Kroşe adı verilen (halk arasında kanca olarak adlandırılır ) tutucu parçalar ile dişlerden kuvvet aldığından halk tarafından Kancalı diş protezi ismi verilmiştir. Daha estetik çalışmalar yapabilmek için kanca adı verilen kroşeler kullanılmadan yapılan Çıtçıtlı protezler hassas bağlantılı protezlerdir.

kancali-protez
Kancalı protez ya da yarım damak protezi olarak da bilinen iskelet protezler

Yarım damak protezler “bölümlü (parsiyel) protezler” veya “destekli hareketli protezler” gibi adlarla da anılırlar. Kullanılan malzeme ve tasarımlarına göre değişik tipleri vardır. Yarım damak protezler sabit olmayan hareketli protez grubunda yer alır. Ancak tam damak protezlerden farkı, protezin doğal dişlere çeşitli malzemelerle tutturulmasıdır.

Yarım damak protezler kancalarla doğal dişlere tutturulduğundan bu kancalar estetik olarak görüntü kirliliği oluşturabilir ve kullanıcıyı psikolojik rahatsız edebilir. Bu yüzden tutucuların özenle yapıldığı hassas tutuculu yarım damak protezler geliştirilmiştir. Bu protezlerde, özel hassas tutucular hastanın ağzında gizlenmiştir. Dışarıdan fark edilmezler. Hassas tutucular sayesinde destek alınan doğal ve sağlam dişlere de fazla yüklenilmemiş olur. Tabii ki hassas tutuculu dişler klasik Kroşe (metal kanca) Tutuculu protezlere göre daha pahalıdır.

İster tam damak protez olsun isterse yarım damak protez olsun protezlerin dokularla uyumunu zamanla kaybolabilir. Bunun için zaman zaman hekime giderek ağız muayenesi yaptırmak ve protezi hekime kontrol ettirmek gerekir.

    Yarım Damak Protezi       Kancalı Diş

2 comments

  1. Geri bildirim: İsmet

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir