Çıtçıtlı Protez Nedir

Çıtçıtlı Protez – Çıtçıtlı diş

Çıtçıtlı Protezler ve İmplant destekli çıtçıtlı diş
Çıtçıtlı protez ve implant destekli çıtçıtlı diş

Alt veya üst çenede birkaç (kısmi) diş eksilmelerinde bu bölgelere yarım damak veya bölümlü ( parsiyel ) protezler yapılmaktadır. Bu protezler hastanın sağlam doğal dişlerine kroşelerle (metal kancalarla) tutturulmaktadır. Bunun nedeni protezi ağız içinde stabil hale getirmektir. Ancak doğal dişlere bağlantı yapmak için kullanılan halkalar ağızda bir görünüş bozukluğu oluşturduğundan ve kullanıcı bu durumdan rahatsızlık duyabilmektedir..

Bu sebepten bağlantılar ağız içi yumuşak dokularına ve kaplanan doğal dişlerin üzerlerine monte edilen, özel olarak üretilmiş hassas tutucularla yapılmaktadır. Özel hassas tutuculu bu protezlere halk arasında çıtçıtlı diş denilmektedir.

Hassas tutuculu protezlerde bağlantı yapılacak dişlerin ve protezin üzerine biri erkek ve biri dişi tutucudan oluşan birbirine geçmeli çeşitli kilit sistemleri yerleştirilmiştir. Hassas tutuculu protezlere çıtçıtlı protez denmesinin sebebi de budur. Hassas tutuculu protezlerde bağlantının yapılacağı doğal dişler öncelikle, dişi sağlamlaştırmak amacıyla kaplanır. Yapılan bu kaplama üzerine özel halka benzeri tutucular monte edilir. Monte edilen bu tutuculara protez üzerine yerleştirilen karşılıkları takılır. Bütün bu uygulamalar protezin maliyetini artırdığından çıtçıtlı protez klasik metal kanca bağlantılı protezlere göre daha pahalıdır. Ancak estetik olarak bir görüntü bozukluğu oluşturmaz ve kullanıcıya güven verir. Kolay sökülüp takılabilen protezlerdir. Bakım ve temizlikleri daha kolaydır.

Çıt çıtlı protezlerde hassas tutucular hastanın ağzında dışarıdan görülmeyecek şekilde dişlerin iç yüzeylerinde gizlenmiştir. Bu sistemle yapılan protezlerde kanca olayı tamamen terk edilmiştir.

Ağzında hiç dişi olmayan kişiler için tam damak protezlerini kullanmak bazı rahatsızlıklara sebep olur. Bunların en başında gelen sorun dişlerin ağızda sabit kalmaması ve tutuculuğunun zayıf olmasıdır. Böyle vakalarda implantlardan yararlanılır. En üstteki resimde görülen tarzda bir dişsiz ağıza Yeteri kadar implant yapılacak kemik var ise sabit protez yapılabilir. Sabit protezler yapıştırıldıktan sonra ağızdan çıkarılmayan protez dişlerdir. Bazı vakalarda ise yeterli sayıda implant yapılacak kemik yoktur, veya hastanın çok sayıda implant yaptıracak ekonomik durumu yoksa 2-4 adet implant yapılır ve en üstteki resimdeki gibi Ball Attachment ile desteklenen protezler yapılabilir( çıt çıtlı implant protezler ).

One comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir