Bonding Nedir ve Nasıl Yapılır

Bonding nedir ve nasıl yapılır

Bonding İle Kırık Diş Tamiri
Bonding İle Kırık Diş Tamiri

Bonding nedir;  Dişlerdeki ufak çaplı sıkıntıların giderilmesi operasyonuna bonding denir. Bir nevi diş dolgusu olan bonding uygulaması ile bir çok estetik diş hekimliği uygulaması yapılabilir. Bu uygulama yapılırken dişlere, diş minelerine ve diş etlerine hiçbir zarar verilmez. Diş hekimleri bu işlemi gerçekleştirirken o kadar hassas o kadar özenli ve itinalı bir şekilde sanki bir sanat eseri gibi dişleri özel bir aparatla düzeltir ve görünümü güzel ve estetik hale getirir.

Bonding nedir
Bonding nedir

Bu işlem başlıca:

 Kırık dişlerin onarımında

 Diş aralarının doldurulmasında

 Dişlerin mevcut boylarının uzatılmasında

 Dişlerde ki sarartıları beyazlatmak ve dişlerin rengini düzelmesinde

Bu gibi işlemlerde kullanılır.

Bonding nasıl yapılır?

Bonding Nedir ve nasıl yapılır.
Bonding Nedir ve nasıl yapılır.

Yukarda saydığımız işlemleri yapabilmek için kullanılan özel malzemeler diş yüzeyine özenle yerleştirilir. bu kısım diş hekiminin el becerisine göre dişteki soruna göre, örneğin; dişler kısa ise uzatılır, kırık ise tamir edilir, rengi kötü ise beyazlaştırılır ve dişlerdeki estetik sorunlar giderilir.

Bonding uygulaması günümüz teknolojinin en son imkânları ile uygulanır ve oldukça pratik ve kolay bir işlemdir. Bu uygulamaların genelinde diş kaybı hemen hemen hiç yok gibidir.

Bu uygulamalar ağrılı uygulamalar mıdır?

Bu uygulamalarda hastaların çoğu hiçbir anestezi durumuna gerek duymaz ve uygulama oldukça çabuk biter.

Bonding uygulaması sonucu yapılan diş görsel olarak doğal mı görünür?

Evet bu uygulamada diş alanında uzman diş hekimleri tarafından yapıldığı için kesinlikle doğal görünümlü olup ayırt emesi oldukça güçtür. Bu dişleri kullanırken dikkatli kullanmalı ve düzenli temizlenmelidirler. Diğer dolgu çeşitleri hakkında bilgi almak için linke tıklayınız.

Bonding yöntemi ile Diastema kapatılması (ayrık diş kapatılması) diş üzerine katman, katman uygulanan kompozit dolgu maddeleri ile yapılır. Estetik diş hekimliğinde restorasyon ve küçük estetik düzeltmeler amacı ile uygulanan bir diş dolgusudur. Anestezi gerektirmeden gerçekleştirilir. Bonding tedavisi kısa sürede bitirilebilir ve fiyatları da uygun olduğu için estetik diş hekimliği tedavilerinde sıklıkla tercih edilir. Bonding yöntemi ile diş tedavisi bir çşok durumda uygun olabilir.

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir